Informacje o Konkursie Cosplay

Co to jest cosplay?

Słowo €šcosplay€™ oznacza tymczasową… transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać (chociaż zdarzają się™ także cosplaye realnych osób żyją…cych współ‚cześ›nie lub w przeszł‚oś›ci). Podczas zlotów fanów japo„ńskiej popkultury cosplayerzy wcielają… się™ głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak najwię™kszego podobień„stwa do wybranego pierwowzoru mogą… zastosować bardzo bogaty wachlarz środków,€“ poczynają…c od uszycia (lub skompletowania) odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną… charakteryzację™ (np. makijaż, użycie peruk i soczewek kontaktowych), na imitowaniu mimiki i zachowań„ postaci kończą…c. Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują… próbują…c jak najlepiej wcielić‡ się™ w wybraną… postać‡, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji na wię™kszoś›ci konwentów poś›wię™conych japoń„skiej popkulturze.

Konkurs Cosplay

Podczas Mokonu 5 po raz trzeci wybrani zostaną… polscy finaliś›ci European Cosplay Gathering, konkursu gromadzącego uczestników z jedenastu krajów Europy w Paryżu, aby stworzyć najlepsze widowisko cosplayowe roku. Na szesnastą… edycję™ Japan Expo wyjedzie jeden solista i jedna dwu- lub trzyososbowa drużyna. Nasz kraj odniósł juĹź w tym konkursie ogromny sukces - polska reprezentantka, Shappi, zwyciężył‚a w 2013 roku w kategorii solowej.

Na Mokonie dbę™dzie się™ także standardowy konkurs cosplay, otwarty dla wszystkich uczestników konwentu niezależnie od stopnia zaawansowania. Może wziąć‡ w nim udział‚ każdy kto zakupi bilet na sobotę™ bądź na oba dni konwentu, a także wypełni odpowiedni formularz zgł‚oszeniowy w systemie Nagato. 

Zgłoszenia na konkurs zostały zakończone.

Skład Jury podczas konkursów: 

Konkurs standard Cosplay rozpocznie się o godzinie 19:00, natomiast trzecie polskie eliminacje do European Cosplay Gathering o 21:00.